קורס פילוסופי מעשי

הרדיקליות של ההתמקדות כדרך חיים

ברוך ברנר | דנה גניהר

“הכרחי שלא נקרא את המונחים החדשים שלנו [לגבי ההתמקדות] מתוך ההבנות הישנות.
אם נעשה זאת לא יהיו לנו באמת צעדים חדשים, רק מילים חדשות…” (ג’נדלין)
ההתמקדות אינה רק מחוללת ריפוי אלא באפשרותה לחולל שינוי של תפיסת החיים מסדר אחד לסדר אחר. שינוי זה מאפשר לחיים להפוך לשדה של התגלות מתמדת. לא לחינם ג’נדלין השקיע את רוב ימיו בהמשך פיתוח פילוסופיית ההתמקדות. 
ספר ההתמקדות יצא ב 1978, אך עד שנותיו האחרונות (2017) הוא המשיך להתבונן, לחשוב ולהמשיג את ההבנות המאפשרות לתודעה להשתנות כאשר האדם מתמקד. הוא ראה בכך דבר הכרחי המאפשר לפרקטיקת ההתמקדות לממש את הפוטנציאל שבה. 
בתוך הפילוסופיה והמאמרים של ג’נדלין אפשר למצוא מכרה עשיר של הבחנות ופרקטיקות שלא נוצלו עדיין ויכולות לשאת את תנועת ההתמקדות קדימה. יש לכך השלכות על עולם הטיפול, האקדמיה, עולם היצירה ועוד. 
 במהלך הקורס נעמוד על התהליכים בהם “מורכבות מובלעת מסדר אחר” מתמקדת ומחוללת ‘משמעות מוחשת’. נראה כיצד מתוך המפגש עם השפה דרך “צרופים חדשים” אנו נישאים קדימה ל “new self-understanding”. כך האנושיות שלנו מעמיקה והעולם הופך מתבניתי וסגור לאנושי. מתוך כך נראה כיצד צעדי ההתמקדות (שרק את חלקם ג’נדלין פירט בספר ההתמקדות) מאפשרים את השינוי הנכסף בחיינו.

פרטי הקורס:

מיועד לבוגרי קורסי התמקדות בלבד

8 מפגשים בזום בימי רביעי בין 17:00-19:00 + כיתת אומן
מועד התחלה: 19.3.25
27 שעות אקדמיות
 
עלות: 1,500 ש״ח 
הנחה של 10% לנרשמים עד ה19.2.25
 
תאריכים: 19.3, 26.3, 2.4, 9.4, 23.4, 7.5, 14.5, 21.5
כיתת אומן: 30.5 (10:00-14:00)
 
למידע נוסף והתייעצות:
דנה – 052-5060331

*ביטול הרשמה יתאפשר עד 14 יום מיום ביצוע העסקה בהתאם לתקנון.

למידע ופרטים נוספים:

המלצות

בתור מתרגלת ותיקה של התמקדות, שמלמדת קורסי התמקדות, ומשתמשת בהתמקדות בפועל בקליניקה הגישה עובדת לי בצורה נפלאה. הגעתי לדנה וברוך כי רציתי להבין למה, מה בהתמקדות כל כך מיוחד. רציתי לדעת מה הסיבה שהתמקדות מחוללת קסמים במקומות שגישות אחרות נתקעות. רציתי להבין גם את ההיגיון והתיאוריה מאחורי הפרקטיקה.

בתקופה קצרה יחסית, הבנתי את העקרונות החשובים והבסיסים ביותר מאחורי גישת ההתמקדות. ולא רק זה, כיום כשאני קוראת מחדש את הספרים של ג’נדלין, נוספים עומקים ורבדים נוספים להבנה שלי גם את הפרקטיקה. בעיני, זה סופר חשוב לא רק לדעת להשתמש בהתמקדות אלא להבין גם את התמונה הרחבה יותר ואת הפילוסופיה מאחורי הגישה.

בחיים האישיים שלי ובקליניקה העמקתי את האמונה ואת הבטחון בתהליך. יש לי כיום הרבה יותר יכולת “לא לדעת” בכניסה להנחיית קבוצות, לקליניקה, או לפעילות אחרת, ואמונה עמוקה שהתהליך יוביל לצמיחה ולהתפתחות.

מאד ממליצה, ביחוד למי שכבר מכיר את גישת ההתמקדות, להרחיב את היריעה. 

ד”ר שירה קליין, coordinator in training, מנחת קבוצות, מורה להתמקדות, סופרוויזרית למאמנים, מאמנת אישית וזוגית.

על המנחים

ברוך ברנר אמן רב תחומי ומוסמך לרבנות, היה שלוש שנים עמית מחקר במרכז לתאטרון באיטליה, של הבמאי וחוקר התרבות יז’י גרוטובסקי. ניהל את מעבדת התרבות ‘ורטיגו’, וממייסדי וראשי קהילת החגים בכפר האמנות האקולוגי. השתתף בהרכבי מוזיקה מגוונים, ביים והופיע בהצגות תאטרון וסרטים. חוקר גוף ומצבי תודעה טרנספורמטיביים למעלה משלושים שנה. מורה בבתי מדרש שונים בארץ, מלמד את שפת הסוד היהודית, וחוקר ומלמד במשך שנים רבות את אמנות התפילה. מחבר הספר “מיומנו של מתפלל”(הוצאת אדרא). מנחה בכיר להתמקדות וקורדינאטור להתמקדות (מוסמך להסמיך) להתמקדות מטעם המכון הבינלאומי בניו-יורק.

דנה גניהר מנחה בכירה וקורדינאטור (מוסמכת להסמיך) מטעם להתמקדות מטעם המכון הבינלאומי בניו-יורק. מלמדת התמקדות 20 שנה, הכשירה דור של מורי התמקדות ברחבי הארץ והקימה בין היתר את התוכנית הדו-שנתית להתמקדות במרכז גוף נפש ברמת השרון, במרכז שילוב בטבעון, במרכז תמהוודה בראש פינה ועוד. מובילה את לימודי הפילוסופיה של ההתמקדות בארץ לימדה את הקורסים ‘התמקדות בתהליכי היצירה בסטודיו’ ו’חשיבה בקצה הידיעה’ (TAE) בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון וכן מלמדת במסלול לחדשנות וליזמות במכללת תל חי. כיהנה שלוש שנים בועד המנהל של המכון להתמקדות: The International Focusing Institute.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן