אמנות התפילה

ריטריט טבע, תנועה ותפילה, לקראת חגי תשרי
ברוך ברנר | דנה גניהר

מנחה אורח: ד"ר ארז ניר

תפילה…
רבים מזהים את התפילה עם מושגים כמו בקשה, צורך, שפיכת הלב…
יש כאלו המזהים אותה עם שדה בו מופיעות מילים כמו רוחניות, קרבת השם, דבקות…
וישנו שדה נוסף, בו נתרכז בריטריט הקרוב. בו נפגוש מילים אשר מקורם במסע חיים המתועד בספר “מיומנו של מתפלל”.  כאן נפגוש מילים כמו: “תודעת תפילה”, “אמנות התפילה”, “תפילה משנה הכרה”; “התגלות כמודל חיים”, “תפילה כרסטורציה של קומת האדם” ועוד.
 
בריטריט הקרוב נלמד את הפרטיקות העומדות מאחורי מילים אלו דרך חכמת העבודה העתיקה וכלים התמקדותיים.

זהו מפגש מפתיע ביחסו לאמנות התפילה כחכמה, כפרקטיקה ובעיקר כמודל חיים. הוא לא ממציא את שלא היה, אבל חושף בו פנים חדשות שרק בימינו ניתן להבינם.

מיועד לא.נשים מתפללים; לא.נשים הסקרנים ללמוד על התפילה כתנועה אנושית ראשונית נטולת תאולוגיה; ולמלמדי תפילה. 
 
מוזמנים ליומיים בהם נלמד, נתנסה ונתרגל:
  • ישיבה של “לא כלום”
  • גוונים של מצבי הכרה
  • שערי תפילה
  • פרטיטורה של מצבי עליה
  • “גוף –תפילה” שיטת תנועה ייחודית, המשלבת גוף, תנועה ומצבי הכרה.
  • “הליכת תפילה” בטבע.

 

לו”ז משוער:

יום חמישי

10:00-10:30 התכנסות

10:30-13:10 יחידה 1 אמנות התפילה- ברור ודיוק מושגים

13:10-13:30 הפסקה

13:30-15:00 יחידה 2  מה קורה כשמקשיבים לחיים מתוך תודעת תפילה

15:00-15:20 הפסקה

15:20-17:00 יחידה 3  לשוח בשדה התפילה- לימוד ושיחה

16:45-17:15 הפסקה

17:15-17:45 יחידה 4 “עין שכל של הלב”- הלב כמקדש

18:30- 17:45 יחידה 5 התבודדות, טבע, תפילה

18:45-19:30 איסוף היום

יום שישי

8:00-8:45 גוף-תפילה (למי שמעוניין): תנועה; התבוננות; תפילה

9:00-12:00 יחידות 6-7 מסע בתפילות החג: מחזור התפילה כפרטיטורה של מצבי הכרה מעודנים

12:00-12:20 הפסקה

12:20-13:00 איסוף  והרחבה.

פרטי הריטריט:

7-8.9

חמישי-שישי

בפרדס חנה

עלות: 150 ש”ח לכיסוי הוצאות הריטריט + תשלום בדאנה עבור ההנחיה

*הריטריט הוא ללא לינה

ליצירת קשר וייעוץ:

ברוך – 054-5831360

לשליחת הודעה ב-whatsapp – 

המלצות

“ההתמקדות היא אמנות תשומת הלב, למה שקיים ולזה שיופיע והתפילה היא פתיחת הלב אל האינסופי. בדרך עדינה ומופלאה ובשותפות רגישה לוקחים אותנו דנה וברוך למסע של עבודה…כדאי לכם !” הרב דוב זינגר, ראש ישיבת מקור חיים.

“לעמוד לפני שערי תפילה, לקחת זמן, לנשום, להתבונן, להקשיב. לעשות זאת בחברותא…במלל ובשתיקה, ובהנחייתם הצלולה והמפוכחת של דנה וברוך…” פרופ’ שרה סבירי, מחברת האונתולוגיה ‘הסופים’.

 
“קורס מיומנויות תפילה עם ברוך ודנה היה עבורי השראה גדולה ונגיעה בשפה הפנימית של התפילה הקמאית, שפת הסוד שבין האדם לאלוהים, מגע עם מימדי עומק של ההוויה האנושית.
הידע והניסיון הרחב והמקורי של ברוך ודנה לקח אותי משלב הרעיון וההמשגה אל מתן כלים לעבודה רוחנית. ממליץ לכל מי שמחפש לעצמו שפה משמעותית של תפילה.” יאיר הראל, מייסד ומנהל אומנותי של אתר הפיוט והתפילה
 
“קורס מיומנויות תפילה פתח לי שערים של אהבה אל האדם, העולם, העתיד…” סיגל גולן, קיבוץ אילת השחר, תרפיסטית ומנחת התמקדות במכללת תל-חי.

על המנחים

ד”ר ארז ניר מורה ליהדות, פילוסוף מנחה דיאלוגי וחוקר חינוך. בעבר היה ר”מ בישיבת ההסדר בעתניאל ובמכינות וישיבות נוספות וראש בית המדרש לסטודנטים דרומא באוניברסיטת בן-גוריון. את הדוקטורט שלו כתב על הדמיון והבטיו הפילוסופיים והקיומיים. לומד ומלמד שנים רבות עבודת דמיון ונשימה ואת הקשר שלהם לתפילה ועבודת מודעות. הקים ומנהיג את קהילת הלימוד והתפילה ‘כוילל גמזו לטובה’, ומנחה ומלמד עבודה דיאלוגית בית מדרשית במסגרות שונות. כיום עושה פוסט דוקטרט בנושא דיאלוג וקשב בחינוך באוניברסיטה העברית. מוזיקאי וחסיד ברסלב

ברוך ברנר אמן רב תחומי ומוסמך לרבנות, היה שלוש שנים עמית מחקר במרכז לתאטרון באיטליה, של הבמאי וחוקר התרבות יז’י גרוטובסקי. ניהל את מעבדת התרבות ‘ורטיגו’, וממייסדי וראשי קהילת החגים בכפר האמנות האקולוגי. השתתף בהרכבי מוזיקה מגוונים, ביים והופיע בהצגות תאטרון וסרטים. חוקר גוף ומצבי תודעה טרנספורמטיביים למעלה משלושים שנה. מורה בבתי מדרש שונים בארץ, מלמד את שפת הסוד היהודית, וחוקר ומלמד במשך שנים רבות את אמנות התפילה. מחבר הספר “מיומנו של מתפלל”(הוצאת אדרא). מנחה בכיר להתמקדות וקורדינאטור להתמקדות (מוסמך להסמיך) להתמקדות מטעם המכון הבינלאומי בניו-יורק.

דנה גניהר מנחה בכירה וקורדינאטור (מוסמכת להסמיך) מטעם להתמקדות מטעם המכון הבינלאומי בניו-יורק. מלמדת התמקדות 20 שנה, הכשירה דור של מורי התמקדות ברחבי הארץ והקימה בין היתר את התוכנית הדו-שנתית להתמקדות במרכז גוף נפש ברמת השרון, במרכז שילוב בטבעון, במרכז תמהוודה בראש פינה ועוד. מובילה את לימודי הפילוסופיה של ההתמקדות בארץ לימדה את הקורסים ‘התמקדות בתהליכי היצירה בסטודיו’ ו’חשיבה בקצה הידיעה’ (TAE) בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון וכן מלמדת במסלול לחדשנות וליזמות במכללת תל חי. כיהנה שלוש שנים בועד המנהל של המכון להתמקדות: The International Focusing Institute.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן