'התנבעות'

תפילה. התמקדות. תנועה

קבוצת עבודה מתקדמת

ברוך ברנר | דנה גניהר

בהשתתפות מורים אורחים לתורת הסוד והגוף

“וְעַל דְּמוּת הַכִּסֵּא דְּמוּת כְּמַרְאֵה אָדָם…

כמראה אדם, שבו סתומים כל העולמות…

כמראה אדם, הכולל כל רזים …”(זוהר)

 • מהי התנבעות ואיך מתנבעים?
 • איך חיים רב מימדיות תודעתית?
 •  איך עוברים מחוויות מפעימות-אך-חולפות ליצירת מרחבי עומק חדשים של חיי?
 • איך מגבירים חיים?

ההתנבעות הינה תנועה המאפשרת לאדם להנביע את חייו ממקור החיים. 

התהליך שנקרא אדם, נעצר/דוכא/עבר אינהיביציה בכל מיני רמות. תנועת עומק החיים שמטבעה היא מתהווה כוסתה במשך דורות במודלים המתנים ומהנדסים אותה. ההתנבעות נותנת אמון שמה שכוסה, נאלם ו’הונדס’ יכול לשוב ולהגיח ולאפשר חיים ממקום לא מותנה, כי סוד החיים תמיד ממשיך לפעום בנו, ב’גוף החיים’ על כל משבריו האישיים, הבין דוריים התרבותיים, והוא מבקש להנישא קדימה על ידי בצעדים קטנים ורדיקליים.

ההתנבעות מבוססת גוף. הגוף הוא בריאה שאין לנו שום יכולת להתערב בתהליכי העומק שבה, ולכן הוא חכמה שמעבר לכל מודל. זו אינטליגנציה אינסופית פורצת מובן. הוא שמאפשר לאדם להיפתח אל מעבר לאישיות שהוא. לכן הגוף במובנו הרחב נמצא בתשתית תהליכי ההתנבעות.

 

ההתנבעות היא מודל חלופי להבנת דמות האדם: לרוב איננו מודעים לכך שאנו כבר אוחזים במודל פנימי העונה על השאלות מהו או מיהו האדם. יש בנו ערבוביה של הנחות גלויות וסמויות המצמצמות את תמונת האדם. לא קל לזהות  את ההשלכות של תמונות פנימיות אלו על כל מרקם חיינו. לכן ניסוח ולימוד של מודל חלופי הינו הכרחי.

מוזמנים לקבוצת עבודה מתקדמת אשר תצא ביחד למסע שנתי בו נעסוק במודל חלופי שאינו ‘ממעיט את קומתו של האדם’ ומאפשר התמרה של חיים.

הלימוד מתאים לכל אדם שעבר כברת דרך בתהליכים פנימיים; לבוגרי מכון על שפת היש המעוניינים להיכנס למסגרת העמקה שנתית; ליוצרים, אנשי טיפול ומתמקדים. 

מסע של מחקר, יצירה והוראה של שנים רבות הבשיל לכדי הקמה מכון “על שפת היש”. זהו מרחב שמטרתו ללוות א.נשים בתהליכי חיים, תוך שחלוף פרדיגמות המאפשר התארגנויות פנימיות חדשות. המסע אליו אתם מוזמנים יכלול:  

 • התנסויות חדשות בגוף ראשון.
 • למידה של שפה והמשגות חדשות המאפשרות שינוי בתפיסת המציאות. 
 • לימוד צעדים המאפשרים תהליכי התנבעות ברזולוציות עדינות.
 • הבניה של ‘היכלות הכרתיים’ חדשים הבונים את קומת האדם.
 • הבניה של ‘תודעת גוף’.
 • חקר היחס בין האינסופי לסופי.
 • לימוד מתוך עולם הסוד היהודי והפילוסופיה של ג’נדלין.

פרטי הקורס:

15 מפגשים דו-שבועיים + ריטריט של יומיים בסטודיו קסום באיזור פרדס חנה,
ימי שלישי בין 10:00-14:00

מועד התחלה: 12.11.24
תאריכים: 12.11, 26.11, 10.12, 24.12, (חופשת סמסטר), 14.1, 21.1, 4.2, 18.2, 4.3, 18.3, 1.4 , 22.4 ,6.5, 20.5, 3.6, 26-27.6(ריטריט: 10:30- 17:30 / 10:15- 14:00)

עלות: 4,400 ש”ח
הנחה של 10% לנרשמים עד ה-12.10.24

ההרשמה מותנית בשיחת טלפון מקדימה עם מנחי הקורס

דנה: 052-5060331
ברוך: 054-5831360

למידע ופרטים נוספים:

*ביטול הרשמה יתאפשר עד 14 יום מיום ביצוע העסקה בהתאם לתקנון.

המלצות

הגעתי מתוך ההתמקדות להתנבעות, חוויתי מפגש עם הנביעה, המעיין הפנימי, האינסופי, הופתעתי כמה עושר ועומק טמון בטקסטים יהודיים, למדתי לקרוא אותם מתוך עיני עומק.

מרדכי אנטון, עוסק ברפואה ונשימה

בקורס התנבעות עברתי תהליכים עדינים מאוד, כל כך עדינים שלפעמים לא ידעתי שאני עוברת אותם. למרות שלא פעם היה לי תסכול כשחשבתי שאני לא מבינה, “פתאום” דברים התחילו להשתנות בגישה שלי לחיים. זו לא הייתה הבנה בראש, ולא שינויים דרך עבודה קשה, אלא ידיעה שיש תשתית, לא משנה מה מתרחש בחוץ. יש תשתית של משהו טוב, עולם מתוקן שאני מרגישה אותו וגם מתברכת להיות חלק ממנו. עם ההרגשה/ידיעה הזאת של חיבור גבוה וגם מקורקע, יש לי אנרגיה מחודשת, יכולת להתמודד עם דברים שהיו בעבר מורידים ממני כוחות ודרך אוהבת לבוא לידי ביטוי עם אנשים בתקשורת מלב אל לב.

שרי לנס, מנחה סדנאות “לצמוח מניסיון חייך” על חכמת הזקנה, ומנחה חבורות לימוד.

ישנה התחדשות ויצירה הנובעים מחיבורים חדשים בגבולות הגלוי
וישנה התחדשות החושפת את הנסתר ונוגעת באינסופי.
׳התנבעות׳ מעזה בחוכמה, עדינות וצלילות לפתוח צוהר ולצייר נתיב ממשי אל האינסופי שבאדם.
דנה וברוך אורגים במלאכת מחשבת, טקסטים חוצי זמנים עם תנועות גוף, וחושפים תנועות הכרה חדשות הנוגעות בסף שבין הגבולי לנטול גבול, בין גוף תחום בזמן ובמרחב לבין חוכמת הנצח הטמונה בו.
׳התנבעות׳ הולידה בי בטחון פנימי ממשי וחדש,
כזה היוצא מהשענות על המובן הלוגי והידוע, אל הביטחון הנותן אמון במעבר למובן, כמיילד תנועות חיים רחבות וחדשות.
בימים אלו, ובכלל, זהו מעיין מים חיים!

מנור זוהר


בפשטות זה קורס ששינה את חיי, זה לא עוד אינפורמציה, זו חוויה.
כל מפגש מעמיק בעוד רובד של הקיום, עוד היכל נפרש, כל מפגש השאיר אותי בפה פעור לרווחה.
ברוך ודנה מעבירים את הקורס באומנות יפיפיה ונעימה.”סדנת ההתמקדות של ברוך ודנה הייתה לי נווה מרגוע, מים קרים וצלולים, בלב תקופה מלאת עומס. המפגשים חידשו לי דברים מרתקים שנבעו מתוכי, מבלי שאדע שהם קיימים, ולימדו אותי הרבה, וטוב.”

ד”ר משה ויינשטוק

“קורס ההתמקדות פתח לי שער לשדה רחב המשתרע רחוק ועמוק עד האינסוף, עד שמצאתי בפנים פרא צלול…בעזרת שפה נגישה, קסומה ובלתי אמצעית המחברת את המשתתפים ישירות אל המקור, למעין הנובע בכל אחד מאיתנו. מה גם שאת כל זה הם מעבירים בזום! בלי לאבד דבר מהאיכות הגולמית והשלמה של השפה אותה פיתחו. אני ממליצה בחום לכל אדם החפץ לחיות את החיים בנוכחות מלאה לבוא ללמוד בקורס.”

מירית קציר, פסיכותרפיסטית גופנפש

“דרך קורס התמקדות נחשפתי לשפה חדשה, שהיא עולם עשיר שטומן בתוכו קסם אמיתי, פשוטו כמשמעו. השפה הזו רוויה ניואנסים מרתקים – היא מלאה בגילויים חדשים ומרגשים, אבל מרגישה טבעית לגמרי. היא מופשטת וחמקמקה, אבל מלאת נוכחות ועוצמה. היא עדינה אבל מאתגרת, היא כל כך פשוטה והכי מורכבת… דנה וברוך הנחו את הקורס בזום בצורה קולחת ומעניינת והדינאמיקה ביניהם הרגישה תמיד טבעית ומדוייקת כשכל אחד מהם מביא את הצבע המיוחד שלו למרחב הלימוד.”

נמרוד בר, מוזיקאי

“עבורי זהו מפגש מרגש עם לימוד פילוסופי שמלווה בפרקטיקה שיוצרים יחד כלים חדשים למפגש עם החיים, מתוך המבנים הפנימיים הקיימים בתוכי.
צעד אחד פנימה
עמוק יותר.
הלימוד עם דנה וברוך מרגש ומפתיע כל פעם מחדש. ומשמח מאוד מאוד!”
שלומציון באום
“ההתמקדות היא אמנות תשומת הלב, למה שקיים ולזה שיופיע והתפילה היא פתיחת הלב אל האינסופי. בדרך עדינה ומופלאה ובשותפות רגישה לוקחים אותנו דנה וברוך למסע של עבודה…כדאי לכם !” 

הרב דוב זינגר, ראש ישיבת מקור חיים.

“לעמוד לפני שערי תפילה, לקחת זמן, לנשום, להתבונן, להקשיב. לעשות זאת בחברותא…במלל ובשתיקה, ובהנחייתם הצלולה והמפוכחת של דנה וברוך…” 

פרופ’ שרה סבירי, מחברת האונתולוגיה ‘הסופים’.
 
“קורס מיומנויות תפילה עם ברוך ודנה היה עבורי השראה גדולה ונגיעה בשפה הפנימית של התפילה הקמאית, שפת הסוד שבין האדם לאלוהים, מגע עם מימדי עומק של ההוויה האנושית.
הידע והניסיון הרחב והמקורי של ברוך ודנה לקח אותי משלב הרעיון וההמשגה אל מתן כלים לעבודה רוחנית. ממליץ לכל מי שמחפש לעצמו שפה משמעותית של תפילה.” 
יאיר הראל, מייסד ומנהל אומנותי של אתר הפיוט והתפילה
 
“קורס מיומנויות תפילה פתח לי שערים של אהבה אל האדם, העולם, העתיד…” 
סיגל גולן, קיבוץ אילת השחר, תרפיסטית ומנחת התמקדות במכללת תל-חי.

על מייסדי המכון ומפתחי גישת על שפת היש​

ברוך ברנר – אמן רב תחומי ומוסמך לרבנות, היה שלוש שנים עמית מחקר במרכז לתאטרון באיטליה, של הבמאי וחוקר התרבות יז’י גרוטובסקי. ניהל את מעבדת התרבות ‘ורטיגו’, וממייסדי וראשי קהילת החגים בכפר האמנות האקולוגי. השתתף בהרכבי מוזיקה מגוונים, ביים והופיע בהצגות תאטרון וסרטים. חוקר גוף ומצבי תודעה טרנספורמטיביים למעלה משלושים שנה. מורה בבתי מדרש שונים בארץ, מלמד את שפת הסוד היהודית, וחוקר ומלמד במשך שנים רבות את אמנות התפילה. מחבר הספר “מיומנו של מתפלל”(הוצאת אדרא). מנחה בכיר להתמקדות וקורדינאטור להתמקדות (מוסמך להסמיך) להתמקדות מטעם המכון הבינלאומי בניו-יורק.

דנה גניהר – מנחה בכירה וקורדינאטור (מוסמכת להסמיך) מטעם להתמקדות מטעם המכון הבינלאומי בניו-יורק. מלמדת התמקדות 20 שנה, הכשירה דור של מורי התמקדות ברחבי הארץ והקימה בין היתר את התוכנית הדו-שנתית להתמקדות במרכז גוף נפש ברמת השרון, במרכז שילוב בטבעון, במרכז תמהוודה בראש פינה ועוד. מובילה את לימודי הפילוסופיה של ההתמקדות בארץ לימדה את הקורסים ‘התמקדות בתהליכי היצירה בסטודיו’ ו’חשיבה בקצה הידיעה’ (TAE) בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון וכן מלמדת במסלול לחדשנות וליזמות במכללת תל חי. כיהנה שלוש שנים בועד המנהל של המכון להתמקדות: The International Focusing Institute.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן