'התנבעות'

תפילה, התמקדות, תנועה

קבוצת עבודה מתקדמת בפרדס חנה

ברוך ברנר | דנה גניהר

בהשתתפות מורים אורחים לתורת הסוד והגוף

“וְעַל דְּמוּת הַכִּסֵּא דְּמוּת כְּמַרְאֵה אָדָם…

כמראה אדם, הכולל כל דיוקנים.

כמראה אדם, הכולל כל השמות. 

כמראה אדם, שבו סתומים כל העולמות, עליונים ותחתונים.

כמראה אדם, הכולל כל רזים שנאמרו ונתקנו עד שלא נברא העולם , ואף על גב שלא נתקיימו”.

(זוהר ח”ג קלה/א)

מוזמנים לקבוצת עבודה מתקדמת אשר תעסוק בתנועות עומק של גילוי והבניה של דמות האדם. 

מהי התנבעות ואיך מתנבעים?

איך מגבירים את שטף החיות? איך פותחים את ערוצי הקליטה והמשמעות? 

איך חיים רב מימדיות תודעתית? איך עוברים מחוויות מפעימות-אך-חולפות ליצירת משמעות מורכבת ומאורגנת, ליצירת פרצוף חדש של חיי?

ההתנבעות הינה תנועת חיים הבנויה על “סדר של צעדים” הניתן ללמידה, המאפשר לאדם להנביע את חייו ממקור החיים. ההתנבעות הינה פרקטיקה המבוססת על התמקדות במבט רחב שפותחה במכון על שפת היש.

מהי התמקדות במבט רחב?

התהליך שנקרא אדם נעצר/דוכא/עבר אינהיביציה בכל מיני מובנים ומימדים. חכמת עומק החיים שמבקשת להפציע כוסתה במשך עידנים ודורות בשכבות המתנות אותה ומהנדסות אותה. ההתמקדות נותנת אמון שמה שהתפצל, נאלם ו’הונדס’ יכול להגיח תמיד רענן ולא מותנה. כי חכמת מורכבות החיים תמיד ממשיכה להינשא  הלאה בגוף עם כל משבריו וכיווציו האישיים, הבין דוריים, הטרנס תרבותיים, תמיד מבקשת תנועה מיטיבה בצעדים קטנים ורדיקליים בו זמנית.

ההתמקדות פותחת צוהר להבנה המפליאה תמיד שהאופן בו אני חווה ומבינ.ה – זו רק נקודת מבט אחת,  ומדגימה כיצד אפשר להיפתח למרחבי אינטראקציה אדירים שאינם מותנים בנקודת המבט האישית שלי ובו זמנית לא היו יכולים להיפתח ולהתנסח אלא על ידי בלבד.  

ההתנבעות מבוססת גוף- הגוף זו בריאה שאין לנו שום התערבות בה, ולכן הוא פורץ תודעה. זו אינטליגנציה אינסופית פורצת מובן. הגוף מאפשר לי להתבטל מעבר לאישיות. לכן הגוף נמצא בתשתית ההתנבעות…

ההתנבעות היא מודל חלופי של תמונת האדם: רובנו לא מודעים לכך שאנו בלי משים כבר אוחזים במודל פנימי, העונה על מהו או מיהו האדם. יש בנו ערבוביה של הנחות גלויות וסמויות, ופעמים רבות אף מצמצמות, של תמונת האדם. יתרה מזו, לא קל לזהות  את ההשלכות של תמונה פנימית זו על כל מרקם חיינו. לכן ניסוח ולימוד של מודל חילופי אינו מלאכה פשוטה. 

מוזמנים לצאת אתנו למסע שנתי בו נרתם לאתגר זה, ונעסוק  במודלים חלופיים המאפשרים לחיות דרכם את חיינו  ושאינם ממעיטים את קומתו של האדם. במפגשים נחלוק ידע שלא יכול להיכנס בתבניות של קורסים ו/מפגשים קצרים. 

מסע של מחקר, יצירה והוראה של שנים רבות הבשיל לכדי הקמה של “על שפת היש”, מרחב שמטרתו ללוות א.נשים בתהליכי העמקת החיים, תוך שחלוף פרדיגמות והתארגנויות פנימיות חדשות. המסע אותו אדם עובר מזמין אל:  

  • התנסויות חדשות בגוף ראשון, 
  • למידה של שפה והמשגות חדשות המאפשרות שינוי של השפה הפנימית וצורת התפיסה, 
  • תרגול צעדים המאפשרים תהליכי התנבעות חיים ברזולוציות עדינות, 
  • הבניה של היכלות הכרתיים הבונים את קומת האדם.
  • תהליכי הבניה של תודעת גוף.
  • חקר היחס בין האינסופי לסופי.
  • לימוד מתוך עולם הסוד היהודי והפילוסופיה והפרקטיקות של ג’נדלין.

מושגי מפתח שנעסוק בהם: סדר אחר, סקרנות רדיקלית, תהליכים בגוף ראשון, התנבעות מהקצה החי, ההבדל בין החדש לחדש באמת, קומת האדם השלמה, שיעור קומה, בריאה מתמדת, היכלות הכרתיים, תנועה צלולה, תפילה בתנועה, הגוף כקצה המוחש של ההכרה, קול טרנספורמטיבי. עץ החיים, זריעת שדה החיים.

הלימוד מתאים לכל אדם שעבר כברת דרך בתהליכים פנימיים; לבוגרי מכון על שפת היש המעוניינים להיכנס למסגרת העמקה שנתית; ליוצרים, אנשי טיפול ומתמקדים. 

(הקורסים נחשבים כחלק מתוכנית ההסמכה בהתמקדות מטעם המכון הבינלאומי להתמקדות).

פירוט התוכנית: 

א. לימוד אחת לשבועיים בקבוצה:

הלימוד יתחלק לשני חלקים התומכים זה בזה ומעמיקים זה את זה: 

10:00-13:00 מרכבת החיים (תנועה/גוף/קול) ואמנות התפילה.

13:45-16:30 מסע דרך תהליכי ההתמקדות במבט רחב והייחוד שבה. 

תוכנית הבוקר בנויה ללא תאוריה ולימוד ‘אודות’, אלא תעסוק  ביצירת ה”אישי” ובכתיבת ספר חיי האישי. מטרתה  להתמיר את חיינו להיות בגוף ראשון מתנבע. תכנית הצהריים תתמקד בהקניית כלים הכרתיים ממרחב ההתמקדות המלמדים  ומכינים אותנו להמשך צמיחה במפגשי הבוקר. 

ב. חניכה אישית:

במקביל למפגשים הקבוצתיים יתקיימו מפגשים אחד על אחד עם המנחים לתמיכה בתהליך האישי. 

ג. ריטריט ארוך:

במהלך השנה נצא לריטריט של כמה ימים בצפון לצורך עבודה מרוכזת. 

פרטי הקורס:

15 מפגשים דו-שבועיים בסטודיו קסום באיזור פרדס חנה,
ימי שלישי בין 10:00-16:30
מועד התחלה: 31.10.23
תאריכים: 31.10, 14.11, 28.11, 12.12, 26.12, 9.1, 23.1, (חופשת סמסטר), 5.3, 19.3, 2.4, 16.4, 7.5, 21.5, 4.6, 18.6 

עלויות:
תכנית אמנות התפילה בלבד – 2500 ש”ח
תכנית התמקדות בלבד – 4000 ש”ח
תכנית מלאה – 5800 ש”ח 
הנחה של 10% לנרשמים עד ה-30.9.23

ההרשמה מותנית בשיחת טלפון מקדימה עם מנחי הקורס

דנה: 052-5060331
ברוך: 054-5831360

למידע ופרטים נוספים:

*ביטול הרשמה יתאפשר עד 14 יום מיום ביצוע העסקה בהתאם לתקנון.

המלצות

“סדנת ההתמקדות של ברוך ודנה הייתה לי נווה מרגוע, מים קרים וצלולים, בלב תקופה מלאת עומס. המפגשים חידשו לי דברים מרתקים שנבעו מתוכי, מבלי שאדע שהם קיימים, ולימדו אותי הרבה, וטוב.”

ד”ר משה ויינשטוק

“קורס ההתמקדות פתח לי שער לשדה רחב המשתרע רחוק ועמוק עד האינסוף, עד שמצאתי בפנים פרא צלול…בעזרת שפה נגישה, קסומה ובלתי אמצעית המחברת את המשתתפים ישירות אל המקור, למעין הנובע בכל אחד מאיתנו. מה גם שאת כל זה הם מעבירים בזום! בלי לאבד דבר מהאיכות הגולמית והשלמה של השפה אותה פיתחו. אני ממליצה בחום לכל אדם החפץ לחיות את החיים בנוכחות מלאה לבוא ללמוד בקורס.”

מירית קציר, פסיכותרפיסטית גופנפש

“דרך קורס התמקדות נחשפתי לשפה חדשה, שהיא עולם עשיר שטומן בתוכו קסם אמיתי, פשוטו כמשמעו. השפה הזו רוויה ניואנסים מרתקים – היא מלאה בגילויים חדשים ומרגשים, אבל מרגישה טבעית לגמרי. היא מופשטת וחמקמקה, אבל מלאת נוכחות ועוצמה. היא עדינה אבל מאתגרת, היא כל כך פשוטה והכי מורכבת… דנה וברוך הנחו את הקורס בזום בצורה קולחת ומעניינת והדינאמיקה ביניהם הרגישה תמיד טבעית ומדוייקת כשכל אחד מהם מביא את הצבע המיוחד שלו למרחב הלימוד.”

נמרוד בר, מוזיקאי

“עבורי זהו מפגש מרגש עם לימוד פילוסופי שמלווה בפרקטיקה שיוצרים יחד כלים חדשים למפגש עם החיים, מתוך המבנים הפנימיים הקיימים בתוכי.
צעד אחד פנימה
עמוק יותר.
הלימוד עם דנה וברוך מרגש ומפתיע כל פעם מחדש. ומשמח מאוד מאוד!”
שלומציון באום
“ההתמקדות היא אמנות תשומת הלב, למה שקיים ולזה שיופיע והתפילה היא פתיחת הלב אל האינסופי. בדרך עדינה ומופלאה ובשותפות רגישה לוקחים אותנו דנה וברוך למסע של עבודה…כדאי לכם !” 

הרב דוב זינגר, ראש ישיבת מקור חיים.

“לעמוד לפני שערי תפילה, לקחת זמן, לנשום, להתבונן, להקשיב. לעשות זאת בחברותא…במלל ובשתיקה, ובהנחייתם הצלולה והמפוכחת של דנה וברוך…” 

פרופ’ שרה סבירי, מחברת האונתולוגיה ‘הסופים’.
 
“קורס מיומנויות תפילה עם ברוך ודנה היה עבורי השראה גדולה ונגיעה בשפה הפנימית של התפילה הקמאית, שפת הסוד שבין האדם לאלוהים, מגע עם מימדי עומק של ההוויה האנושית.
הידע והניסיון הרחב והמקורי של ברוך ודנה לקח אותי משלב הרעיון וההמשגה אל מתן כלים לעבודה רוחנית. ממליץ לכל מי שמחפש לעצמו שפה משמעותית של תפילה.” 
יאיר הראל, מייסד ומנהל אומנותי של אתר הפיוט והתפילה
 
“קורס מיומנויות תפילה פתח לי שערים של אהבה אל האדם, העולם, העתיד…” 
סיגל גולן, קיבוץ אילת השחר, תרפיסטית ומנחת התמקדות במכללת תל-חי.

על מייסדי המכון ומפתחי גישת על שפת היש​

ברוך ברנר – אמן רב תחומי ומוסמך לרבנות, היה שלוש שנים עמית מחקר במרכז לתאטרון באיטליה, של הבמאי וחוקר התרבות יז’י גרוטובסקי. ניהל את מעבדת התרבות ‘ורטיגו’, וממייסדי וראשי קהילת החגים בכפר האמנות האקולוגי. השתתף בהרכבי מוזיקה מגוונים, ביים והופיע בהצגות תאטרון וסרטים. חוקר גוף ומצבי תודעה טרנספורמטיביים למעלה משלושים שנה. מורה בבתי מדרש שונים בארץ, מלמד את שפת הסוד היהודית, וחוקר ומלמד במשך שנים רבות את אמנות התפילה. מחבר הספר “מיומנו של מתפלל”(הוצאת אדרא). מנחה בכיר להתמקדות וקורדינאטור להתמקדות (מוסמך להסמיך) להתמקדות מטעם המכון הבינלאומי בניו-יורק.

דנה גניהר – מנחה בכירה וקורדינאטור (מוסמכת להסמיך) מטעם להתמקדות מטעם המכון הבינלאומי בניו-יורק. מלמדת התמקדות 20 שנה, הכשירה דור של מורי התמקדות ברחבי הארץ והקימה בין היתר את התוכנית הדו-שנתית להתמקדות במרכז גוף נפש ברמת השרון, במרכז שילוב בטבעון, במרכז תמהוודה בראש פינה ועוד. מובילה את לימודי הפילוסופיה של ההתמקדות בארץ לימדה את הקורסים ‘התמקדות בתהליכי היצירה בסטודיו’ ו’חשיבה בקצה הידיעה’ (TAE) בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון וכן מלמדת במסלול לחדשנות וליזמות במכללת תל חי. כיהנה שלוש שנים בועד המנהל של המכון להתמקדות: The International Focusing Institute.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן