ספר: האדם שעל הכיסא

הצעה לחגי תשרי

החגים הם מרכז משמעותי מאוד בחייו של אדם, הן מבחינה אישית והן מבחינה קהילתית.

במהלך החג האדם מבלה שעות רבות בתפילה, והקהילה נאספת לזמן ארוך של שהות משותפת בעבודת הלב. החג הוא הזדמנות גדולה, אך כדי שהיא תתממש ולא רק תעבור מעלינו כ”אור מקיף”, האדם על פי רוב זקוק להכוונה, להדרכה ופעמים אף לתרגול. 

 הספר בנוי מנוקדת המוצא של ‘האדם שעל הכסא’ ומטרתו לתת מבט חדש על החגים, וכן לתת כלים לדרכי העבודה, בכדי החגים יוכלו לפגוש את ממשות חייו של האדם.

כל חג מזמין את האדם להתמקד בתמות שונות. לדוגמה, בראש השנה וביום כיפור אנו פוגשים בתמות כמו בריאה, תשובה, רחמים אלוהיים, לידה, סליחה, התחדשות ועוד.

 “תמה” אינה זהה למושגים “רעיון” או “ערך”, אלא היא הזמנה לאדם לרדת אל עומק הווייתו ולאפשר לה לפגוש את המרחב שבו מתקיימות ונובעות בריאה, לידה, סליחה ..

 דרך התמה (והטקס שנבנה סביבה) הוויית האדם מתארגנת מחדש ונפתחת למקום הבריאה, הרחמים והסליחה…

 כך מתאפשר תהליך של התמרה, כך שגם אחרי החגים האדם יחוש את מקום האהבה האלוהית ואת לידתו מחדש.

החוברת שלפניכם  היא פרי של התבוננות וניסיון שהצטברו במשך שנים רבות.

בקובץ זה אחלוק דברים שנכתבו לאורך השנים לצורך העמקה בדרכי העבודה עבור קהילת החגים “ורטיגו”. פעמים היו אלו דברי הקדמה שנאמרו עם היאספות הקהילה בכניסת החג או במהלך החג בין התפילות. פעמים חלק מהדברים התבררו מתוך המפגש בין הא.נשים, שהתכנסו  בחג -לעיתים בין התפילות -לשיח כן ופתוח, בנחת או בבכייה, ופתחו את לבם באומץ  וענווה לפני הקהילה ושיתפו מהרהורי הלב. מחשבות, כאבים וכיסופים. אחרי שהלב נפתח וחזרנו להיכל התפילה הפנים האירו, וטעם התפילה שהתגלה אז –  “ליבא לפומא לא גליא” (הלב לפה לא מגלה).

מדברי משתתפים

לעמוד לפני שערי תפילה, לקחת זמן, לנשום, להתבונן, להקשיב. לעשות זאת בחברותא, גם אם היא בקוביות הרבועות של הזום, במלל ובשתיקה, ובהנחייתם הצלולה והמפוכחת של דנה וברוך, זהו מפגש עם עומקים מוכרים וחדשים, כלליים ואישיים, זמניים ונצחיים, אשרינו..

פרופ' שרה סבירי

הקורס פתח לי שערים ממשיים לכניסה אל עצמי ומשם בצעדים עדינים אל הקודש פנימה.
הוא מנביע בי הכרות חדשות במרחבי התפילה מתוך התנסות והתבוננות במעין החיים העצמי שלי.
זהו מפגש עם יהלומים תודעתיים שלוטשו בעבודה רוחנית קשובה ומדייקת.

צוריאל מאיר

ר"מ במטיבתא ובמתת בכרמיאל

תודה רבה על מרחב נדיר של פתיחות הלב שהמפגש עמכם מאפשר בין אנשים כל כך שונים. על הזכות לחוש את השותפות בנקודת התפילה האישית כל כך ועם זאת מתכללת ונשזרת לאחד. תודה על השערים המאפשרים לאסוף את החיים כפי שהם ולהביאם למפגש עם אשר עמוק בתוכם ומעבר להם...

הרב אבי לוריא

צפת

הקורס של דנה וברוך על מיומנויות תפילה פותח עבורי מרחב חדש ומשמעותי בכל המפגש שלי עם מילים, רגעים, תחושות וכמובן האפשרות הכל כך זמינה להתפלל. אלו מפגשים שמלמדים באמת על האנושי שבך, על החוויה, ועל האיכות המקופלת בשכבות בתוך המילים הרגשות והדימויים.

נתנאל יחיאלי

מנחה קבוצות

מפגשי שיח התפילה בהובלת ברוך ברנר ודנה גניהר הפגישו אותי עם החופש להיות אני ללא מאמץ. אני אוהבת את ההתמקדות בתפילה כחווית התנסות אישית, מתרחבת המחברת אותי לעצמי ולעולם כולו. הרוח שנמצאת בתוכי מקבלת מימוש , נוכחות וביטוי בגוף ממש, ישות אורגאנית אחת.

לאה שקלאר

מגישה תכנית ברדיו ירושלים העוסקת ביהדות, תרבות ואמנות.

הסדנא פותחת עבורי שער רחב לתעלומה הזו שנקראת אני. עולמי הפנימי מקבל במה ונוכחות, ומתוך הקשבה לעדינויות של התנועות הפנימיות אני לומדת המון אודות עצמי ודרכי העולם.

יעל לוי

עובדת סוציאלית.

קורס מיומנויות תפילה פתח לי שערים של אהבה אל האדם, העולם, העתיד... אל הבנת ההתרחשות המשותפת וההשתתפות בתהליכי היווצרות והבראות בעולם. תודה רבה

סיגל גולן

תרפיסטית ומנחת התמקדות