קורס אודיו: 'האדם שעל הכיסא'

חגי תשרי בדרכי העבודה וההשגה

פיתוח והנחייה: ברוך ברנר ודנה גניהר

הקלטות אודיו של סדרה בת ארבעה מפגשים שהועברו באופן חי, ונערכו להמשך תרגול והשראה. 

כארבע שעות של הקדמות ותובנות, הדרכות ותרגילים מקוריים.

  • הסיסמא שתתבקשו להכניס כדי להיכנס לקורס, תהיה בחשבונית שתשלח לכם למייל, בסעיף ‘תאור עסקה‘.

“המובן של הישיבה על הכסא הוא השפיטה שהיא בראש ובראשונה שפיטה עצמית… השפיטה כאן אינה מבט על המציאות או מעשיי מתוך חוק נתון המוכתב לי…היא מפגישה את האדם עם מציאות חייו כפי שהיא…כי ‘אתה הוא זה'”.

(פרוש הרב שג”ר על ליקוטי מוהר”ן)

  • המפגשים נבנו מתוך המבט של ‘האדם שעל הכסא’ (ר’ נחמן) המציע לאדם לפתח את יכולת ההתבוננות והעבודה האישית בימים אלו כתהליך מעורר חיים. 

בסדרה בחרנו לעסוק בלימוד ותרגול של ארבע תמות מרכזיות מתוך חגי תשרי : תשובה, בירורים, הולדת החדש, קודש הקודשים.

ההקלטות נערכו על ידי נתנאל יחיאלי, אשר חילק אותן לפי שיעורים, ובכל שיעור לפי סגמנטים של חלקי השיעור (הקדמות, סוגי תרגול, תשובות לשאלות וכו’). 

 

במה עוסקים השיעורים?

  • כלים שיסייעו בידנו לעבור מרעיונות ‘אודות’ החג, לדרכי העבודה וההשגה אשר פיתחו חכמי הלב לאורך הדורות.
  • מיומנויות ושפה בכדי לפתוח את שאנו יודעים וחשים כבר בעומק הוויתנו.
  • שערים בשדה התפילה.
  • תמות עומק של החג.
  • תהליך בו מתוך השפה הציבורית והמשמעות הכללית, אנו עוברים למשמעות בגוף ראשון אישי ותרבותי.

טעימה מתוך ההקדמה לסדרה

מדברי משתתפים

אל יבלעו נשמתך השמות, המילים, הניבים והאותיות (הרב קוק)
ההנחיה העדינה והרעיונות הנחצבים מתוך נפש חיה וקשובה מאפשרים לקלף מעלינו את ה'עודפות התרבותית' ואת הגודש של מילים ורעיונות המנסרים בחלל עולמנו התרבותי והדתי שהתגבשו והתמצקו עד שלעיתים הם חונקים את הנכמס בתהומות הנפש, במקום לפתוח אליו פתחים.
ה'אדם על הכיסא', מאפשר עבורי טיול עמוק ומרטיט במחוזות הנפש. מאפשר ומזמין היפתחות אל חיינו במבט צלול וחומל. מזמין אותנו להיות 'האדם על הכסא' (הניסוח בעקבות תורה וגם חלום של ר' נחמן מברסלב) המתבונן בערב ראש השנה על חייו וגם על המעגלים הרחבים של אדם, חברה ועולם, שופט אותם בחמלה ונפתח לאפשרות להקשיב למה שכבר מבקש להיוולד מתוכנו לקראת השנה החדשה. 
למי שמגיע מעולם של מילים ותוכן, יש הזדמנות להיחשף לאופן הנפלא שבו המילים והתכנים מוארים באור חדש מתוך עולם של התנסות.
למי שמגיע מעולם של התנסות, יש אפשרות לתחח מעט את הפרקטיקות המורגלות על ידי פתיחה שלהן אל אופקים וצירופים חדשים.

ד"ר סמדר שרלו

לימוד שפותח שערים בנפש פנימה, אל תורת הקבלה במובנה הפשוט והעמוק ביותר – קבלת האדם את עצמו, היותו, סיפור חייו, לבושיו והגרעין המפכה בקרבם סוד אינסוף.
לימוד המתקדם בהדרגה הראויה, מדגים את העדינות הכבוד והנוכחות שהוא מבקש להקנות ללומדיו ביחס לחלקים המרכיבים את השלם שהינם.
לימוד מכוון המחבר דעת ולב, גוף, נפש, רוח ונשמה, בעזרת הצעות למיקוד (פוקוסינג) ולהתבוננות.
לימוד שהוא ללא ספק תוצר של עבודה קדושה, פרי מסע תודעתי מעמיק של כותביו, המעוררים בקוראיהם את הרצון-הכמיהה, וחשוב לא פחות, את תחושת המסוגלות – לעשות עבודה דומה.

אבישר וסיון הר-שפי

משוררים וממקימי מכון 'זוהר חי'

אני רוצה להמליץ בחום על הסדרה של ברוך ודנה. זו אחת החוויות מעוררות ההשראה שאני חווה. הזדמנות להתרחב בנקודת המבט על חיי מצד אחד, ולהעמיק את המגע עם עצמי ועם חוויית חיי מהצד השני. זו מתנה יקרת ערך שאדם יכול להעניק לעצמו לקראת  ובתחילת השנה החדשה, מתנה שעשויה
 להדהד בכל רבדי החיים.  השילוב בין רעיונות רוחניים לתרגול ממשי הופך את הסדרה למפתח אמיתי ליכולת שלנו לברוא את חיינו בכל רגע. 
אני בהודייה עמוקה על שאני חלק מזה.

קרן יהודה, פסיכותרפיסטית

זכיתי להצטרף לסדרת המפגשים כהכנה לחגים  והרגשתי התחדשות מסוג אחר. הסכמה לחוות את הדברים באופן קשוב ומאפשר. ההנחייה הנפלאה של דנה והדיבורים המתוקים שיש בהם חידוש של ברוך הפכו את החוויה למושלמת. כאשה שמעבירה שיעורים וסדנאות חייבת לספר שלקחתי מהמפגשים חלקים שהשלימו עבורי מהלכים בהכנה לחגים. תודה לכם.

נעמי מרגלית

בסדרת 'האדם על הכסא' דנה וברוך מזמינים את המשתתפים להכיר ולהתנסות באיכות של נוכחות אחרת. אינטימיות צלולה וזכה נטולת פניות ונקיה מכל אינטרס והטמעה חיצונית. האדם פוגש את עצמיותו מתוך תנועות חייו הקיומיות, הערומות והעדינות ביותר. 

זאת הזמנה לצלילה לא קלה. היא עמוקה מאד, עדינה, איטית ושונה באופן משמעותי מהקצב המוכר לנו. לכן זאת הזמנה שמצריכה הסכמה. 

משהצלחתי לקלף מעלי את הפערים ולצלול לתוך העולם הפנימי הזה מלווה מבפנים כלפי מעלה בקול ניגון עתיק עדין ברקע שהנעים ברוך נפתח בי שער למרחב עמוק וקיומי – תדר מעולם אחר. בתוכו מצאתי את הקיים שוקק כמיהה ראשיתית. תנועות חיי האישיות ביותר. משם תפילה. משם פתחים לחכמת האפשר. 

דנה וברוך מניחים באופן מדויק את ההזמנה לנוכחות זו אותה הם מכנים 'הכסא' ומצליחים ע"י תרגול והתנסות להוביל את המשתתפים בבטחה אל תודעה גבוהה זו. 

אני מודה להם מאד על פתיחת השער הזה וממליץ באהבה לכל מבקש.

נעם וולק

תובנות – מפגשי השראה והתמקדות

במילים מדודות ומכוונות ובנוכחות עמוקה, פורשים ברוך ודנה מפת דרכים לחי, למתבונן ולמתפלל.
צעד אחר צעד נחשפות תנודותיה העדינות של התודעה, ומאפשרות מפגש נעים ומעמיק עם העצמי.
בשילוב של תיאוריה עשירה ופעולה ממשית, בתבונה ותוך כבוד לנפש האדם, הלימוד וההתנסות מחוללים תנועות פנימיות חדשות ומרעננות.
מפגש מומלץ לכל איש ואשה ההולכים בדרך החיים.

יהונתן נחשוני

יוצר ודוקטורנט למחשבת ישראל