בית ספר להתמקדות במבט רחב

בית הספר להתמקדות וחשיבה בקצה הידיעה

התמקדות היא פרקטיקה שפותחה על ידי הפילוסוף והפסיכולוג יוג’ין ג’נדלין, המזמינה את האדם לשים לב שכל התנסות, מצב או בעיה מלווים בתחושת “משמעות מורגשת”, אליה ניתן לפנות ומתוכה ליצור צעדים חדשים מקדמי חיים. הפניית תשומת הלב לחישה של המתרחש בסיטואציה, מאפשרת לנו להיפתח ל’יותר’ שבה, שאי אפשר להגיע אליו באמצעות החשיבה הרגילה. הפתיחה של עצם ‘היותר’ מתחילה לייצר את “האני” כיותר – מורכב ומגוון יותר; בעל רגישות לרזולוציות עדינות יותר; ויכולת התמודדות עם מצבים מורכבים במבט רחב יותר.

בהתמקדות במבט רחב, כפי שפותחה במכון, אנו לא רק מביאים את אירועי חיינו להתמקדות אלא גם לומדים כיצד תנועות ההתמקדות יכולות להתמיר את אופני התפיסה של סיטואציות חיים, דבר המבקש אף הוא תהליך ותרגול מודע. האדם נוכח שהוא אינו יש נפרד, אשר “קורים” לו כל מיני דברים בחיים, אלא יש הקשר לתמונת חיים רחבה יותר. ההתמקדות אין מטרתה רק להסיר, להקל, ואפילו לא לחשוף את האדם לראות את האמת שמתחת לכל סיטואציה, או להציע פתרון טוב יותר לבעיות חייו. כל אלו אמנם מתרחשים בהתמקדות, אבל ברקע ההתמקדות יש תמונה ייחודית של האדם כיש הנברא-ינג (ing) ההולך ונברא כל הזמן, כאשר אופני התפיסה של אירועי חייו יכולים לשאת את חייו קדימה או לצערנו למנוע את הנביעה של הצעד הבא של חייו.

“החיים תמיד נוצרים באופן רענן, וזה כולל את תהליכי החשיבה, הדיבור והתמקדות…תמיד יש את הצעד הבא”

‘התמקדות במבט רחב’ היא גישה ללימוד ההתמקדות שפותחה במכון, אשר שמה דגש על שלוש פאזות בתהליך ההתמקדות:

פאזה 1: ‘ממקדי היפוך’- תהליכי שינוי הכרתי. מעבר מחשיבה ודיבור ‘אודות’, לתשומת לב ישירה לחוויה הקונקרטית. מעבר זה מאפשר לחשוף ולאחות את הפער בין השפה הייצוגית לחוויה הקונקרטית.

פאזה 2: התמקדות כריפוי. מעבר מפרשנות החוויה הקונקרטית, להקשבה למתבקש מתוכה. לימוד ויישום צעדי ההתמקדות הבסיסיים ותרגול הקשב התמקדותי.

פאזה 3: התמקדות כהתגלות.

מסלול ההסמכה בהתמקדות

תוכנית לשם קבלת תעודת הסמכה מטעם המכון הבינלאומי בהתמקדות בניו-יורק – TIFI מכון על שפת היש שם לעצמו למטרה לאפשר לקהל הרחב להכיר לעומק את גישתו של הפילוסוף והפסיכולוג י.ט. ג’נדלין לרבות הפילוסופיות והפרקטיקות הנובעות ממנה – המזמינות אותנו לגלות ולחשוב מחדש את האנושי.

משך הלימודים

תוכנית ההסמכה של מכון על שפת היש היא מתוכניות ההסמכה המעמיקות בעולם. התוכנית בנויה באופן מודולרי, המאפשרת למידה והתפתחות התואמים את הקצב האישי של המתמקד.ת. משך הלימודים המינימלי המומלץ להשלמת דרישות ההסמכה הוא כשנתיים. הלימודים בביה״ס להתמקדות, ותוכנית ההסמכה מובילים להענקת תעודת מנחה מטעם המכון הבינלאומי להתמקדות בניו יורק. בית הספר להתמקדות מציע קורס יעודי להשלמה להסמכה למטפלים – FOT

דרישות ההסמכה – 5 קורסים:

  1. קורס בסיס – אחד מהקורסים הבאים: התמקדות במבט רחב / התמקדות, התגלות, בריאה
  2. חכמת ההתמקדות במבט רחב- פרקטיקות העמקה
  3. התמחות בהתמקדות: אחד על אחד
  4. פילוסופיה- הרדיקליות של ההתמקדות כדרך חיים
  5. חשיבה בקצה הידיעה TAE

*תלמידי התמקדות שלמדו קורסי התמקדות עם מורים אחרים, יכולים להשתלב בתוכנית הלימודים בתיאום ובהתייעצות עם מנחי מכון על שפת היש.

*תלמידי התמקדות הממשיכים לתוכנית ההסמכה יהנו מ 10% הנחה החל מהקורס ה-3 במסלול.

*המכון הבינלאומי להתמקדות גובה תשלום עבור הענקת תעודת ההסמכה.

*למבקשים תעודת הסמכה ב FOT, המכון מציע קורס השלמה למטפלים. ראו Focusing Oriented Therapy

קורסים שנפתחים בקרוב

תאריך: חמישי ושישי 21-22.7
מיקום: מרכז לריטריטים ביבניאל

6 מפגשים חיים בזום

הנחייה משותפת עם פדיה נגר

ימי שלישי בערב החל מה 25.10.22

14 מפגשים חיים בזום + ריטריט מקדים

ימי רביעי 16:00-19:00

החל מה 7.12.22

10 מפגשים חיים בזום + ריטריט תרגול 

ימי רביעי 17:00-20:00
מועד התחלה: 7.11.22

12 מפגשים בימי שלישי

הנחייה משותפת עם פדיה נגר

מועד התחלה: 6.12.22

14 מפגשים חיים בזום

קורס באנגלית בימי שלישי בערב

החל מה 7.12.22

יוג’ין ג’נדלין, הפילוסוף והפסיכולוג מאוניברסיטת שיקגו, שפיתח את גישת ההתמקדות, קרא לפילוסופיה שלו: הפילוסופיה של האימפליסיט (the Philosophy Of the Implicit – POI). הפילוסופיה של מה שלא מנוסח ומומשג עדיין, ובו בזמן חי ומנביע משמעות מורכבת. 

ראש התכנית

דנה גניהר למדה את ההתמקדות בניו-יורק והוסמכה כקורדינטור מטעם המכון הבינלאומי להתמקדות.

ב 16 שנים האחרונות מלמדת את ההתמקדות ואת הפילוסופיה במוסדות שונים בארץ ובחו”ל, ובמהלך השנים הכשירה דור של מורים ותלמידים ברחבי הארץ.

כיהנה כחברה בוועד המנהל של המכון הבינלאומי להתמקדות בניו-יורק, וכיום אחראית מטעם המכון לאיסוף כתביו של ג’נדלין שטרם ראו אור. דנה מלמדת בין היתר את הקורס ‘התמקדות בתהליך היצירה בסטודיו’ ו TAE בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון, וכן קורס TAE בין-תחומי במכללת תל חי. 

תכנית הלימודים:

תכנית הלימודים מאפשרת לכל לומד.ת לבחור את קצב וסוג הלימוד – מלימודי העשרה לקהל הרחב ועד מסלול הסמכה מלא.  בנוסף לקורסי יסודות והעמקה בהתמקדות אנו מציעים גם קורסים קצרים בפורמטים משתנים ובצירופים חדשים, הנובעים מהמפגש בין התחומים הנלמדים ‘על שפת היש’.

תכנית ההסמכה בהתמקדות בגישת על שפת היש בנויה באופן מודולרי, המאפשרת לכל לומד.ת להרכיב את מסלול ואת משך הלימודים מתוך מבחר קורסי חובה וקורסי בחירה. לפרטים נוספים >>

ברוח הזמן, הקורסים מתקיימים בשני פורמטים:  קורס מקוון מתקיים בזום וקורס משולב משלב מפגשים בזום עם מפגשים פנים אל פנים.

יסודות ההתמקדות:

ככל שהשפה המדעית מתפתחת ומגיעה לתוצאות מופלאות, ככל שהטכנולוגיות משתכללות, התחושה של האנושות ש’הכל מתקדם’ מתעצמת. אבל בלי משים ‘המרכיב האנושי’ נשאר מאחור. ‘המרכיב האנושי’, במובן בו האדם לומד ויודע להקשיב לעצמו מבפנים, ער לתהליכי חייו. ההתמקדות באה לפתח באדם בעדינות את ההקשבה הזו, את ההבנה בה הוא יכול ליצור הבחנה/הפרדה בין שפה מקצועית, שפה מדעית, מושגים, לבין הקשב המיוחד לחיים, שרק החי יודע, וזה מה שמייחד אותו על פני ‘מכונה’ או ‘נוסחה’.

לימודי המשך בהתמקדות: פילוסופיה וחכמת האימפליסיט

אפשר להתמקד וללוות התמקדות בלי להבין הבנה מושגית למה אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים, כמו מדובר באיזו טכניקה או עוד כלי מתוך ארגז הכלים שלנו. אפשר לא להבין מדוע התמקדות עובדת ועדיין היא תעבוד יפה ועמוק. אך יתכן שמשהו באיכות ההתמקדות ובאיכות הליווי ‘יקרוס’ לצורות מוכרות “ישנות”. צורות שהצטברו עבורן בתפיסה הציבורית המשגות ומבנים בשפע שאותם קל לתקשר. אנו עצמנו לא נבחין שאנחנו עדיין ‘במודל הישן’ כפי שג’נדלין קורא לזה. ג’נדלין מציע מודל חדש- ולטעמי ללא הכרת המודל החדש והטלטלה ההכרתית שהוא מציע, ההתמקדות לטווח הארוך תישאר ‘פרווה’.  על חשיבות הפילוסופיה למתמקדים קראו כאן. 

התמקדות במבט רחב - קורסי המשך

חכמת ההתמקדות במבט רחב-
פרקטיקות העמקה

beach-6100209_1280

8 מפגשים חיים בזום + ריטריט 

בימי שני 17:00-20:00

מועד התחלה 6.2.2023

פילוסופיה -
הרדיקליות של ההתמקדות כדרך חיים

eugene-gendlin

8 מפגשים שבועיים

בימי רביעי 16:00-19:00

מועד התחלה 19.4.23

אחד על אחד-
ליווי אדם חדש להתמקדות

barren-1838506_1280

8 מפגשים חיים בזום + ריטריט 

בימי שני 17:00-20:00

מועד התחלה 8.5.2023

מאמרים

על חשיבות הפילוסופיה למתמקדים

מתוך ראיון שנעשה עם דנה גניהר ההתמקדות עבורי -כתנועה אנושית מהפכנית -נתמכת/נוצרת משלושה בסיסים: פרקטיקה, פרטנרשיפ ופילוסופיה. את הפרקטיקה כולנו מכירים ויש לנו עושר של חוויות, תובנות מצטברות והודיה גדולה...

קרא עוד

התמקדות כמהפיכה

מכווני תשומת לב. התמקדות כמהפכה/אבולוציה: ההתמקדות רואה באדם יצור חי ומתהווה המוזמן בכל פעם לְחדֵש. לשם כך ההתמקדות מבקשת מהאדם:  להיות במתהווה ההווה. לא לספר על דעותיו או השקפותיו;...

קרא עוד

ג’נדלין מציג את ההתמקדות

סרטונים. יוג’ין ג’נדלין היה פילוסוף ופסיכולוג אשר לימד באוניברסיטת שיקגו. במשך שנים רבות הוא חקר את ניסיון חייו הממשי של האדם והיכולת לבטאו בשפה; את חווית המשמעות האנושית והיכולת לנסח...

קרא עוד

התמקדות קשובת אירועי חיים

Instancing Based Focusing “מים עמוקים עצה בלב איש, ואיש תבונות ידלנה” (משלי כ’, ה’) בעקבות שנים רבות של לימוד והעמקה של הפילוסופיה של ה implicit וחוכמת היצירה, פיתחנו את ההתמקדות...

קרא עוד

יוג'ין ט' ג'נדלין על הפילוסופיה של ההתמקדות: