'על שפת היש' - אמנות ההופעה - Playing Forward

אמנות ההופעה מציעה גישה ייחודית לתהליך היצירתי,

המבוססת על ההבנה שבכל אדם, בכל סיטואציה ובכל סיפור, טמונה מורכבת מובלעת שאינה ידועה עדיין. תהליך היצירה נובע מהיכולת של היוצר והמבצע להיות פתוח לשדה הזה. זהו שדה הניתן לחישה, וההקשבה אליו היא שמולידה את תהליך היצירה הנובע ומקבל דימויים, מילים, מבנים וצורות.

תהליך יצירה דורש מהאדם/ היוצר/ המבצע, לדעת להיות בקשב רב חושי, להכיל במתינות את ה’לא ידוע’ המתפענח/הנברא, וכבצלאל חכם הלב המקראי לדעת את סוד ה’צמצום’, לדעת את סוד הבריאה בדימוי, במילים, בתנועה ובסיפור.

אמנות ההופעה הינה מתודה הנלמדת בתוכנית עומק דו שנתית , וחלקים ממנה מוצעים כסדנאות קצרות מועד.

תוכנית זו מיועדת ומומלצת עבור:

  • יחידים הרוצים לפתח את הכוח היצירתי בחייהם.
  • אמני במה המבקשים אחרי המשגה וליווי תומך יצירה, בכדי להוליד את הכוחות היצירתיים או הידע המקצועי שבהם לשלב הבא.
  • אנשי טיפול (בעיקר מטפלים ביצירה) המבקשים כלים המאפשרים תהליכי עומק רב ממדיים, המחוללים אימפקט שמעבר למוכל בשפה או בהבנה הלוגית המוכרת.
  • אנשי חינוך, המבקשים אחר כלים יצירתיים בתהליך הלימודי. תהליכים המשלבים את המימד החושי, והרגשי, המחשבתי, היצירתי, הרוחני.
  • ארגונים, המבקשים לתת מקום לאנושי להופיע במרחב ולהשפיע והרוצים להתבונן באופן יצירתי בתהליכים המבקשים שינוי.

מוביל את התכנית ברוך ברנר אמן, מוסמך לרבנות, בוגר הסטודיו למשחק ‘ניסן נתיב’ בו אף לימד 20 שנה, היה שלוש שנים עמית מחקר באיטליה  במרכז למחקר בתיאטרון של הבמאי יז’י גרטובסקי אשר במחקריו בחן מסורות עתיקות,ואת היחס בין ריטואלים לאמנות.

ברוך ברנר ניהל כ- 20  שנה את המרכז למחקר ויצירה, בתוכם 4 שנים את מעבדת התרבות ‘ורטיגו’ בכפר האמנות האקלוגי.

במהלך השנים ברנר ביים והופיע בהפקות רבות בתיאטרון, בקולנוע ובהרכבים מוסיקליים שונים וזכה בפרס מרגלית, פרס פיפ”א 2009 ופרס שר החינוך.

ברוך מנחה מוסמך להתמקדות מטעם המכון הבינלאומי להתמקדות בניו-יורק. 

“מאחורי כל שגרה חברתית… ישנו שדה חדש של מורכבות חווייתית. אנו לומדים איך להתנהל בטריטוריות החדשות הללו, לא על ידי אכיפת מערכת חדשה של כללים והרגלים, אלא מתוך כניסה לתוך ודיבור מתוך, אותה מורכבות חווייתית”.

ג’נדלין