בית ספר לאמנות התפילה


קורסים קרובים - בית ספר לאמנות התפילה

7 מפגשים שבועיים – קורס חי בזום

ימי חמישי 18:30-20:00
מועד התחלה: 3.3.22

 
 
10  מפגשים אחת לשבועיים – קורס חי 
ימי שישי 09:00-10:30
מועד התחלה: 4.3.22

מהי תפילה?

מסע של שנים רבות הבשיל לפתיחה של בית ספר לאמנות התפילה, המלמד צעדים ונותן כלים בו כל אדם יכול לפתוח את האפשרי ולהקשיב למתגלה.
המסע ניזון ממפגש עם מורים גדולים שהיוו ידע חי; העמקה בתורת הסוד היהודית; לימוד ותרגול פילוסופיה ופרקטיקות שפיתח הפילוסוף והפסיכולוג יוג’ין ג’נדלין, המלמדות את האדם להקשיב ב”גוף ראשון”; מחקר של שנים רבות בעולם האמנות שהתמקד בסוד הגוף, ההכרה והשפה, ובעיקר שותפים, חברים ותלמידים שחכמתם, כנותם ורצונם הלא מתפשר לנוע לעומק ולא להיוותר עם “בארות” חלקיים, העשיר את המרחב.

התפילה כמודל חיים:

התפילה היא אפשרות ייחודית בה האדם נפתח לעומק חייו ומקשיב למה שהם מבקשים. מצב בו האני נוכח בפליאה בבריאתו. הפלא אינו על היותו בריאה משוכללת אלא על עצם היותו בריאה. כשעֵרים ומבינים את הפליאה שבהיותנו “נצח מתהווה”, חיווטים, קשרים ויכולות נפתחים. התפילה אינה פעולה המתרחשת מחוץ לקיום – אלא היא זו שיוצרת אותו. פעולת התפילה מרחיבה את האנושי שבמתפלל, ונוגעת בשאלת קומתו השלמה של האדם.

ישנם אמנם סוגי תפילות שבהן יש בקשה קונקרטית או שפיכת הלב, אבל אנחנו חוקרים ומפתחים תודעת תפילה מסוג חדש. זוהי תנועה צלולה נטולת תאולוגיה המאפשרת התרחשות מתמירת חיים.

כשההכרה שלי פתוחה – זו תפילה. יש אמנם פעולות שעושים כדי לאפשר זאת והן בבחינת פותחי תפילה או תומכי תפילה. ידיים עושות, מוח חושב, עצמות החיים – מתפללת . במהותה התפילה היא הקשבה לאינסופיות המתגלה בכל.

בית ספר לאמנות התפילה מציע תוכנית מודולרית של לימודי “תפילה כמודל חיים”

על התוכנית:

בתוכנית נלמדות פרקטיקות המשילות קירות מדומים החוצצים בין פנימיותנו לחיינו. התרגול הופך לתפילה הפותחת את חיינו ולא מתקיימת כדבר נפרד מהם.
אלו פרטיקות המאפשרות להכרה להצטלל, לא ל”עתיד לבוא”, אלא בתוך מסוימות חיינו עכשיו.

מתוך נושאי התוכנית:

כיצד לעבור מהכרה יום יומית להכרה רב רובדית.
כיצד לזהות תהליכים בהם ההכרה “נחטפת” לפרדיגמות מצמצמות.
כיצד לאפשר לשוב ולהרחיב את הכרתנו לממדים ולתהלכים דרכם המציאות נבראת.
כיצד לאחות רבדי חיים  –תהליך המאפשר ריפוי.
כיצד לברר בתוך סיטואצית חיים את המתבקש ממני.
מהי תפילה ללא תוכן.
קיום של חיים של התגלות ללא דרמטיות.

שלב א - פיתוח תודעת תפילה:

שלב ב: העמקה ופיתוח תהליכי התפילה מתוך חכמת הדורות

שלב ב: העמקה ופיתוח תהליכי התפילה מתוך חכמת הדורות


קורסים נוכחיים

7 מפגשים שבועיים – קורס חי בזום

ימי חמישי 18:00-19:45
מועד התחלה: 18.11.21

 
 
10  מפגשים אחת לשבועיים – קורס חי 
ימי שישי 09:00-10:30
מועד התחלה: 22.10.21

“להיות אדם מתפלל פירושו להיות אדם המוכן לחוש, להכיר, להפנות תשומת לב וכוונה; להקשיב, לנסח ולצרף אותיות; ואז לאפשר לכוחות העשייה להתרקם מתוך המורכבות וליצור את עצמו כמשכן לנביעה…”

(מתוך הספר ‘יומנו של מתפלל’/ברוך ברנר)

“לעמוד לפני שערי תפילה, לקחת זמן, לנשום, להתבונן, להקשיב. לעשות זאת בחברותא, גם אם היא בקוביות הרבועות של הזום, במלל ובשתיקה, ובהנחייתם הצלולה והמפוכחת של דנה וברוך, זהו מפגש עם עומקים מוכרים וחדשים, כלליים ואישיים, זמניים ונצחיים, אשרינו…”

פרופ' שרה סבירי

מפגשי שיח התפילה בהובלת ברוך ברנר ודנה גניהר הפגישו אותי עם החופש להיות אני ללא מאמץ. אני אוהבת את ההתמקדות בתפילה כחווית התנסות אישית, מתרחבת המחברת אותי לעצמי ולעולם כולו. הרוח שנמצאת בתוכי מקבלת מימוש , נוכחות וביטוי בגוף ממש, ישות אורגאנית אחת.

לאה שקלאר

מגישה תכנית ברדיו ירושלים העוסקת ביהדות, תרבות ואמנות.
הסדנא פותחת עבורי שער רחב לתעלומה הזו שנקראת אני. עולמי הפנימי מקבל במה ונוכחות, ומתוך הקשבה לעדינויות של התנועות הפנימיות אני לומדת המון אודות עצמי ודרכי העולם.

יעל לוי

עובדת סוציאלית

הקורס פתח לי שערים ממשיים לכניסה אל עצמי ומשם בצעדים עדינים אל הקודש פנימה.
הוא מנביע בי הכרות חדשות במרחבי התפילה מתוך התנסות והתבוננות במעין החיים העצמי שלי.
זהו מפגש עם יהלומים תודעתיים שלוטשו בעבודה רוחנית קשובה ומדייקת.

צוריאל מאיר

ר"מ במטיבתא ובמתת בכרמיאל
הקורס של דנה וברוך על מיומנויות תפילה פותח עבורי מרחב חדש ומשמעותי בכל המפגש שלי עם מילים, רגעים, תחושות וכמובן האפשרות הכל כך זמינה להתפלל. אלו מפגשים שמלמדים באמת על האנושי שבך, על החוויה, ועל האיכות המקופלת בשכבות בתוך המילים הרגשות והדימויים.

נתנאל יחיאלי

מנחה קבוצות
קורס מיומנויות תפילה פתח לי שערים של אהבה אל האדם, העולם, העתיד… אל הבנת ההתרחשות המשותפת וההשתתפות בתהליכי היווצרות והבראות בעולם. תודה רבה.

סיגל גולן

תרפיסטית ומנחת התמקדות.
תודה רבה על מרחב נדיר של פתיחות הלב שהמפגש עמכם מאפשר בין אנשים כל כך שונים. על הזכות לחוש את השותפות בנקודת התפילה האישית כל כך ועם זאת מתכללת ונשזרת לאחד. תודה על השערים המאפשרים לאסוף את החיים כפי שהם ולהביאם למפגש עם אשר עמוק בתוכם ומעבר להם…

הרב אבי לוריא, צפת