חשיבה בקצה הידיעה - TAE

חשיבה בקצה הידיעה…

  •  
  • מה היה קורה לו יכולתי להעז ולנסח את הידע הייחודי הגנוז בי? 
  • איך חושבים מעבר לקצה הידיעה? 
  • איך להעזר בצעדי חשיבה חדשים כדי להתקדם בתוך פרוייקט יצירתי, מחקר, תסריט? 
  • איך אוכל לחקור את שדה המומחיות שלי, ומשם לפתח ידיעה משלי?


Thinking At the Edge (TAE) הינה פרקטיקה ייחודית שפיתח הפילוסוף והפסיכולוג יוג’ין ג’נדלין, אבי ההתמקדות. פרקטיקה זו מזמינה את האדם לתנועת עומק יצירתית בנוגע למומחיות חייו, על ידי התמרת ידע ייחודי מובלע לידע פעיל.

הגישה מלמדת באופן מתודי, צעד אחר צעד כיצד לנוע מתחושה של ידיעה משמעותית – שלא ניתנת לניסוח במושגים המקובלים – אל ידיעה מנוסחת במושגים חדשים. היא מכוונת אל משהו ש׳מבקש להאמר׳ אך עדיין לא הצלחנו לפתוח ולבטא אותו.

״כשחושבים בקצה הידיעה אנחנו נוגעים ברבדים שבדרך כלל אנחנו לא נמצאים במגע איתם כשאנו חושבים; אלו עומקים של הבנה וידיעה פנימית, שלא הפנינו אליהם את המבט וטרם ניסחנו אותם. לעיתים חשנו בהם אך דיכאנו אותם כי הם לא התאימו לצורות החשיבה המקובלות בתחום שלנו, או פשוט לא ידענו איך לגעת בהם. ודוקא למקום הזה, למקום הלא ידוע, למקום שיש בו פוטנציאל רב אך לא מצאנו לו עדיין מילים, אנחנו מפנים את תשומת הלב וחושבים ממנו. חושבים ממנו במושגים חדשים, מנסחים ממנו הבנות חדשות וכך מבינים יותר ויותר גם את מה שאנחנו עושים וגם מי אנחנו באמת״. דנה גניהר 

הקורס מיועד ליוצרים, חוקרות, אמנים, אקדמאיות וכל אדם באשר הוא שקיים בהם הלהט להביא אל העולם את ה׳קצה החי׳ הייחודי להם. 

פרטים נוספים:

פרטים:
12 מפגשים שבועיים בימי רביעי 16:00-19:00.
בנוסף מפגש אישי אחד עם המנחים ומפגשי תמיכה עם המנחה המלווה.
קורס מקוון (מפגש סיום יתקיים באזור המרכז).
מועד התחלה: 6.10.21   
עלות הקורס: 2500 ש”ח
 

מתעניינים בקורס? רוצים לשאול שאלה? נשמח לשמוע מכם!

מדברי משתתפים בקורסי TAE :

“הקורס פתח לי עיניים ולב והמון חלונות אל מחוזות של שפה וחוויה, נרחבים, עמוקים ומרתקים.
אני מרגישה שהקורס הזה הוא חובה עבור תלמידי מחקר. ממש מקפצה לחקירה, לביצוע מחקר ולכתיבה.”
רחל גץ סלומון, חוקרת תרבות, מבקרת ואוצרת
 
“אחד הקורסים הטובים והמשמעותיים ביותר שעשיתי בחיי. אני חושב שכל אחד ובפרט יוצרים ואמנים צריכים לעשות קורס כזה, לפחות פעם אחת. הקורס עזר לי לגלות ולחשוף מקומות בתסריט שלא הצלחתי לראות קודם לכן. העידוד להישאר ולשהות ב”לא ידוע” ועובדת היותו של הקורס מאד פרקטי, עזרו לי לפצח שוב ושוב דמויות וקווי עלילה בכל אחד מהמפגשים.”
איתי טל – במאי, מפיק ותסריטאי 
 
“הקורס מאפשר לי להישען ולצאת לתוך ה-wilderness של החקירה…אפשר לחשוב את הכל.”

רונית בר-אילן, רעיונאית וממקדת.

“קורס חובה מתקדם לכל מי שלמד/ה התמקדות ורוצה להעמיק את החיפוש העצמי ואת החיפוש בכלל למחוזות עמוקים בנפש האדם, ולמי שחפץ לפתח את אופני החקירה בשדה שמעניין אותו/ה בחיים.”
טלאל – מהנדס מחקר ופיתוח

“קורס נפלא! שהפגיש אותי שוב ושוב עם אזור הדמדומים של החשיבה שלי, שבו מתעורר הספק אם מה שאני חושב שאני כבר יודע אולי חוסם אותי מללמוד משהו חדש, ומה שאני מתייחס אליו כאי ידיעה הוא משהו שאני בעצם יודע באופן כלשהו, אלא שלא מצאתי לו מלים.
המפגש ערער שוב ושוב את ההבחנה בין הידוע לי והלא ידוע. היה בכך משהו מטלטל ומערער, ולרגעים מעורר חרדה, אבל השהייה החוזרת באזור הזה והיציאה ממנו בכל פעם דרך צעד TAE מאתגר אחר ובאמצעות התמקדות, הולידו גילויים, הצמיחו מלים ודמויים, שהפתיעו ושמחו אותי. מומלץ בחום!”
דני שראל, פסיכולוג קליני ומורה להתמקדות

“קורס מרתק שנותן כלים המאפשרים להיכנס באופן תודעתי לתוך תהליכי יצירה והתרחשויות פנימיות שנותרות בדר”כ סמויות מהעין. טוב ליצירה ולחיים בכלל. בהנחיה של שני מורים נפלאים. מומלץ בחום!!”
מירב בן דוד מוזיקאית ופרפורמרית

“ישנו נהר תת קרקעי שמלא בידע וחוכמה שרץ מתחת לכל מה שנראה…. ה TAE עוזר להפוך אותו לנביעה! כל אחד בשדה או בתחום שבו הוא חוקר/נמצא/יוצר….”
ענת זילברמן, אדריכלית

“בקורס TAE למדתי ללמוד אחרת!!! לכאורה, חקרתי את המובן מאליו, אך תוך התבוננות פנימה גיליתי בתוכי ידע מפתיע הכולל דפוסי חיים ומושגים. נתתי לתחושותיי שמות ייחודיים והקצעתי אותם עוד ועוד. המפגשים עם האנשים במהלך הלמידה היו מרתקים ומפעימים!!!”
בלהה רז, מרצה לאנגלית ומדריכה במכללת קיי.

“הקורס תרם לי רבות , בטח במרחבי הידיעה וניסוחה, אבל לא פחות בכליו, שטמנו זרע לאופן מחשבה חי, גמיש ורחב יותר ולכן גם הרבה יותר משוחרר ופתוח.
ההתבוננות בכם כמחזיקים את המרחב על אתגריו השונים העמיקה בי את הבנת השתיקה והשהות במרחב משותף, לא פחות מהדיבור והשיח.
נישבתי בעיקר בחוכמתה של התנועה הקוטבית ביו העמקה וקירבה בתוך מרחב של הקשבה זוגי ,לבין ההפשטה שהתבקשה בעת חילופי הזוגות או עבודה בשלישיות.
בין אינטימיות עדינה, לכאב הזרות וחוסר ההבנה. קוטביות שהנביטה את הראייה ששניהם משרתים את אותה מטרה. ההצלבה בין ארועים שנראים שונים, פתחה את רוחב יריעת הידיעה.
היתה לי לעונג התנועה בין מרחב תחושתי חי ובילתי מנוסח, לבין ניסוח מילולי נטול עכבות עד חצוף.
המיזוג האחדותי בין מושגים שונים בתוך תחום הידיעה, היה מרגש ונתן נופח מפתיע וחדש לחשיכה מאחדת, נטולת הפרדה.
באופן מסוים נראה שכולנו עוסקים באותו נושא על היבטיו האישיים השונים…”
זהר מנור

 
 
רונית בר-אילן, רעיונאית וממקדת.